Zonguldak Milletvekili Demirtaş; “Termik Santralına karşıyız.”


Avrupa Zonguldaklılar Derneği’nin Gelsenkirchen kentinde düzenlediği 20.yıl buluşması gecesine katılan CHP Zonguldak milletvekili  Ünal Demirtaş, Özel Haber’e açıklamada bulunarak, Çatalağzı’nda faaliyet gösteren  Eren Enerji’nin, santralı büyütmesine karşı olduklarını açıkladı.

alb_4700

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş

Demirtaş, CHP’nin parti programında Yutdışı milletvekili kontenjanı oluşturması konusunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaadi bulunduğunu hatırlatarak; ” çünkü yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarını,  buradan yaşayan bir milletvekili öngörebilir, sorunlara çözüm üretebilir. Eğer bu gerçekleşemiyorsa 14 yıldır iktidarda olan Ak Partinin kabahatıdır. Demek ki, Ak Parti bu konuda samimi değil. CHP bu konuda samimi ve CHP yurtdışından milletvekili kontenjanı konusunda tavrını değiştirmeyecek” dedi.

Zonguldak’ın yatırıma ihtiyacı bulunduğu konusundaki sorumuzu cevaplandıran Demirtaş şu açıklamada bulundu.

” Zonguldak’a yatırımın gelmesinin en önemli birinci şartı; demokratik yollarla AK Partinin iktidardan gitmesi. 14 yıldır AKP Zonguldak’a yatırım getiremiyorsa bu, Ak Parti’nin tek başına iktidar olmasına rağmen, bunu yapamıyor ve yapmıyorsa onun ayıbıdır. ikincisi ise,  yatırım ve teşvik derecesinin yükseltilmesi gerekmektedir. yani yapırım yapılabilir teşvik olması gerekiyor. Hem sektörel, hem il bazlı teşvik getirilirse Zonguldak’a yatırım gelebilir. AKP hem yatırım yapmıyor, hem teşvik getirmiyor. Zonguldak’a gelebilecek yatırımcının önünü açmadı ise, AKP iktidarı devam ettiği sürece Zonguldak’a yatırım gelmeyecektir. Zonguldak ekonomisi çökme durumuna gelmiş, küçülmüş erimiş ve daha kötü günler Zonguldak’ı bekliyor.”

Termik santralı konusunda görüşlerini belirten Demirtaş,” Biz termik santralını kabul etmiyoruz. Bölge dernek yetkilileri ile CET toplantısına katıldık. Eren Enerji Termik santralının büyütülmesi  konusunda yaptığı müracaatı kabul etmediğimizi beyan ettik. Gerekirse eylemler yapacağız. Onların isteklerine karşı duracağız, ”