Gazetecilere ödül


Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRW) Gazeteciler Birliği (TJB-NRW),  uzun yıllar Türk Medyasında görev yapmış gazetecileri ödüllendirildi.

Duisburg kentinde gerçekleşen ödül törenine, Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu  Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Serdar Yüksel,  Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Federal Milletvekili Cemile Giossouf, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar davetli olarak katıldılar.

ALB_3794

Ödül töreni öncesi konuşma yapan gazeteciler TJB-NRW Gazeteciler Birliği Başkanı Metin Es,  Almanya’da Türkçe basılan  gazetelerin 50 yılı aşkın bir süredir Türk Toplumu’a yol gösteren, zaman zaman toplumun haklarını savunan, Türkiye’den Avrupa’ya olan göç tarihine tanıklık yaptığına değinerek, yaptığı konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü;

” Almanya’ya başlayan göç sürecinden kısa bir zaman sonra Türkçe gazetelerin yayın hayatına başladığı ve zamanla yaygınlaştığını bilmekteyiz. 50 yılı aşkın süreden beri Türk toplumunun içinde olan, onların sevinçlerini, mutluluklarını, acılarını, sorunlarını paylaşan kimi zaman yol gösteren, kimi zaman onların haklarını savunan, yabancı düşmanlığına, ırkçılığa karşı taraf olan Türkçe medyanın mensupları göç tarihine tanıklık yaptı ve yapıyorlar.

Çok zor şartlarda habercilik yaptılar. Büyük özveriyle göçmen Türk toplumunun haber alma hakkını çoğu zaman Alman medyasından daha itinalı ve daha doğru, tarafsız verme görevini yerine getirdiler. Yarım asırdan daha uzun süre içinde Avrupa’da Türkçe medyada çok değerli gazeteci arkadaşlarımız yetişti. Süreçle emekli olanlar gibi yaşamını yitirenler de oldu.

NRW Türk Gazeteciler Birliği yönetim kurulu olarak, meslektaşlarımızı kaybettikten sonra onların değerini anlatmaktan ziyade arkadaşlarımızın sağlığında onların başarılarıyla övünmek veya onurlandırmak meslek kuruluşu olan derneğimizin görevi olması gerektiği fikrinde birleştik. Bundan sonra her yıl Türkçe medyaya, Türk toplumuna katkı sağlamış, göç tarihine bizzat tanıklık yapmış gazeteci arkadaşlarımızı onurlandıracağız. 

Yaklaşık 12 yıldan beri faaliyet gösteren derneğimiz çok önemli çalışmalar yürütmüştür. Paneller, seminerler, toplantılar yapmıştır. Göçün 50.yılında düzenlediğimiz etkinlik taraflı tarafsız herkesin taktirini kazanmıştı. Yine geçen yıl Düsseldorf başkonsolosluğu’nda “Her eve bir gazete, gazeteme sahip çıkıyorum” başlıklı kampanyamız başladı. Köln Başkonsolosluğu’nun da desteğiyle kampanyayı sivil toplum kuruluşlarına taşımaya çalıştık.ALBAY1

Ne yazık ki, gazetelerin kapanması, küçülmeye gitmeleri, gazeteci arkadaşlarımızın işinden olmasına neden olmuş ve Türkçe medyadaki büyük kan kaybı hepimizi etkilediği gibi derneğimize de yansımıştır. Aslında Türk medyası Avrupa’da yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Özel kurumlar yatırım yapmamaktadırlar. 

Sadece 2015 yılı raporuna göre dünya’da 110 gazeteci öldürüldü. 43’nün öldürülme nedeni henüz belirlenemedi. 18’i gazetecilik yaparken öldürüldü. Bizleri en çok ilgilendiren mesleki önem taşıyan konu elbette basın özgürlüğüdür. Sınır Tanımayan Gazeteciler açıkladığı 2016 Dünya Basın Özgürlüğü’nde Türkiye Maalesef geçtiğimiz yıldaki sırasından iki sıra daha gerileyerek 151.sırada yer aldı. Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsetmek yanlıştır. Hepimiz çok iyi bilmekteyiz ki, halkın özgür haber alma hakını yerine getirmesi için iktidar basını korumakla görevlidir.

ALBAY2

En büyük endişemiz Türkiye’deki kutuplaşmanın buraya yansımasıdır. Gerek basın ve gerekse hayatın her alanında göçmenlerin kutuplaşmasının kimseye bir faydası  olmayacaktır. Türkçe medyanın Avrupa’daki Türk Toplumu açısından var olmasının çok önemli olduğuna yeniden hatırlatmak isterim. Merkezi Frankfurt’ta bulunan  Avrupa Türk Gazeteciler Birliği yeni yönetimini oluşturdu.

Sevgili meslekdaşlarımız, Almanya’da yüzlerce habere imza attınız. Eğitim, ırkçılıkla mücadele, işsizlik, vize, çifte vatandaşlık ve eşit haklar için kimi zaman Cumhurbaşkanlarıyla, başbakanlarla ve milletvekilleriyle bir araya gelip, 55 yıl aşan göç sürecinde yaptığınız haberlerle çoğunluğu Türklerin oluşturduğu göçmenlerin sorunlarını kamuoyuna taşıdınız.

Göçmenlerin kimi zaman dert ortağı, kimi zaman rehberi, kimi zaman da avukatı oldunuz. Yıllarınızı göçmenlerin sorunlarını kamuoyuna taşıdığınız için verdiğiniz emekler ve yaptığınız katkılardan ötürü size derneğimiz adına teşekkür etmeyi borç biliriz. ” 

Daha sonra kürsüye gelen Disburg Belediye Başkanı Kocalar, gazete ve gazetecilerin önemine değinen konuşmasında ; ” Gazeteciler Birliği’nin kentimizde faaliyet göstermesinden son derece mutluyuz ve bu bizi onurlandırıyor. Günümüzde maalesef gazeteler gereken önemi ne yazık ki bulamıyor. Gazeteci arkadaşlarımıza bizlerin ihtiyacı var. Onlar bizim sesimiz, kulağımız. Biz politikacıların yapamadıklarını onlar yürekli bir şekilde takip ediyor haber veriyor. Bizlerin sesini kamuoyuna ulaştırmak için sizler her yerde vardınız. Türk vatandaşlarının yoğun olduğu bölgelerde halen onlara ulaşıyorsunuz,sizlerin sayesinde biz de onlara ulaşmış oluyoruz. Bizim size ihtiyacımız var.  Başarılı çalışmalar yapanlar hak ettikleri ödül ile ödüllendirmek gerek, Çalışmalarınızı destekliyoruz” dedi.

Federal Milletvekili Cemile Giossouf ise gazeteciler ile siyasetçilerin aynı yolu izlediğini ifade ederek;” Sizlerin öneminin farkındayız. Çalışalarınız sırasında zaman zaman güç durumlar yağıyorsunuz, göreviniz zor. ülkede yaşayanın sorunlarına birlikte çare arayışını sürdürmeliyiz” sözleri ile ifade etti. Kuzey Ren Vestfalya Eyale Parlamento üyesi, Sosyal Demokrat Parti milletvekili Yüksel ise geçmişten bir aniktotunu dile getirerek; ” babam sabah kahvaltı sonrasında gazeteyi sesli okurdu. Biz de ona , “sessiz oku” diye tepki gösterdiğimizde, ” Türkiye’de olup bitenlerden haberiniz olsun ” diye okuyorum cevaplardı. Almanya’da basılan Türkçe gazeteler bize Türkiye ile Almanya arasında köprü görevi yaptı. Burada milletvekiliyiz Türkiye bizi ilgilendirmiyor diye bir şey yok.” sözleri ile Türkiye’de  Basın üzerinde baskının devam ettiğini dile getirdi.

Essen ve Düsseldorf Başkonsolosları yaptıkları kısa konuşmalarında Türkçe gazetelerin okunmasında, Türkçenin daha iyi konuşulmasında ve öğrenilmesinde önemli katkısının bulunduğuna işaret ederek Gazeteciler Birliği’nin çalışmalarına desteğin ellerinden geleni yapacaklarını  ifade ettiler.

ÖDÜL ALAN GAZETECİLER:

Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.  Ödül alan gazeteciler :  Baha Göngör (DW Almanya’nın Sesi Radyosu) Recai Aksu (Milliyet), Mehmet Aktan (Milliyet), Mahmut Cebi (Zaman Gazetesi köşe yazarı) Adnan Öztürk (Öztürk gazetesi genel yayın yönetmeni), Arif Şentürk (Almanya Bülteni), Mustafa Güleç (Kameraman), Ali Bali (yerel gazete muhabiri)

Cevdet ALBAY – DUİSBURG