Zonguldak“a Bacasız Sanayii Projesi girişimi.


Zonguldak ve yöresinde Bacasız Sanayii geliştirmek için proje başlatılıyor. Ak Parti Zonguldak Milletvekillerinden Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar’ın önerileri ile  Bacasız Sanayii Projesi için girişimler Almanya’dan başlatılacak.

IMG_5122

Zonguldak milletvekili Çaturoğlu’nın aralarında bulunduğu Ticaret Odaları ekibi içinde çeşitli meslek guplarından oluşan 30 kişilik gurup, Almanya’nın Hannover kentinde yarın açılacak Uluslar arası Hannover Sanayii ve Endüstri Fuarı’nı ziyaret edecek, inceleme ve araştırmalarda bulunacak.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın organizesinde , iki ayrı kafilenin 13 kişilik heyeti, Düsseldorf Havalimanına inişinden sonra, kara yolu ile Hannover’e inen 17 kişilik gurup ile birleşecek.

Avrupa Zonguldaklılar Dernek Başkanı Mehmet Karakulak’ın verdiği bilgilere göre, 26 Nisan Çarşamba günü Anakent Essen Belediyesi ile işbirliği protokolü imzalanacak. İşbirliğinin aamacı Zonguldak ve yöresinde Bacasız Sanayi’nin alt yapısını oluşturacak bir toplantı gerçekleştirilecek.

Dernek başkanı Karakulak’ın verdiği bilgilere göre Essen kenti Ticaret Odası ile yapılması palanlanan işbirliği projesi kapsamında Essen ve bölgesinde nasıl bir bacasız sanayi oluşturulduğu yönünde bilgi paylaşımı planlandığı öğrenildi.

Karakulak konuya ilişkin verdiği bilgilerde şöyle dedi:

27 Mart 5 Nisan arasında Ankara’da Zonguldak havalimanının duurumu konusunda yapılan bir görüşme esnasında Ak Partili iki milletvekilinin Zonguldak ilimiz için Bacasız Sanayi düşüncesi ile başlaşlamış olmasıdır. Çaturoğlu ile bu konuda görüşmelerimizde Merkezi Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) öncülüğünde aynı kentin Ticaret Odası ile ortaklaşa işbirliği geliştirmek için aracı olmam talep edildi. Gerekli bağlantıları yaparak girişimlerde bulundum, olumlu cevaplar geldi. 27 Nisan günü (yarın) heyetlerin bir araya gelerek buluşma ve görüşme toplantısı ayarlandı. İlk toplantı TAM merkezinde gerçekleşecek, aynı gün öğleden sonra Alman Ticaret Odası’nda heyetler bir araya gelecek. Söz konusu toplantıda, karşılıklı iyi niyet işbirliği anlaşması imzalanacak. İlerleyen süreçte iki taraf gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra işbirliği proyokolüne dönüştürülecek. Essen kenti kurumları çok deneyimli ve uzmanlık alanı iyi bir kent. Bilindiği üzere üretimi durdurulan ve kapatılan maden ocakları tesisleri yıllar önce bacasız sanayiye dönüşmüş, boş alanlar sosyal ve kültürel faaliyet alanlarına dönüştü, tiyatro ve eğlence merkezleri ortaya çıktı. Zonguldak ilimizde yapılması palanlanan da bu yöndeki projenin hayata dönüştürülmesi.

Bu da bir başka deyişle şu anlama geliyor; TTK’da çalışan madenci personelin çeşitli dallarda eğitime teşvik etmek, yönlendirmek. Alman Maden Taş kömürü Ocaklarında çalışan personel sayısı her geçen yıl düşürülmekte. İlerleyen zaman içinde proje neleri kapsar şu surumda tam olarak belirsiz. Bu çalışmaya Merkezi Köln’de bulunan Türk-Alman Ticaret Odası da dahil olabilir. Zonguldaklılar Derneği olarak işin içindeyiz. İyi niyetten geri çekilme olursa dernek olarak ağır tepki vereceğimizi şimdiden belirtmek isterim.”

MADEN OCAKLARI KAPATILACAK MI?

Karakulak ile yaptığımız konuşmada şu soruyu sorduk. Maden Ocaklar Kapatılacak mı? Karakulak Çaturoğlu ile görüşmesinde kendisine; “ Zonguldak madenlerinde her gün iş kazalarından insan ölüyor.Amatörce kömür ocakları işletiliyor. Zonguldak’ın bu yüz karasından vazgeçilmesi, insanları bu sektörden uzaklaştırılması, Maden ocaklarına insan sokulması için çok rüşvetler veriliyor, bunları önlemek için bacasız sanayii’ye geöilmesi gerekir.” şeklinde konuştuğunu, Maden ocaklarında çalışanların yer üzerinde bacasız sanayii’de iş imkanları ile istihdam edilebileceğini söylediğini aktardı. Maden iş sendikasının konuya nasıl baktığı ise henüz belirsiz.

Cevdet Albay. 25 Nisan 2016