Yurtdışı misyonlarımızda neler oluyor ?


Yurtdışı misyonlarımızda neler oluyor ?

(Özel Haber)

Memur- Sen Dışişleri Bakanlığı Şube Başkanı Salih Çalışkan, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Sözleşmeli Personeli ile Hollanda’nın Rotterdam kentinde “Hollanda Buluşması” adı altında bir araya geldi.

01234

Memur- Sen Dışişleri Bakanlığı Şube Başkanı Salih Çalışkan

Deventer, Rotterdam ve Amsterdam Başkonsoloslukları ve Lahey Büyükelçiliği’nden 35 sözleşmeli personelin katılımıyla gerçekleşen toplantı sabah kahvaltısı ile başladı. Üç saat süren bilgilendirme ve sorunların değerlendirilmesi toplantısında, Yurtdışı Sözleşmeli çalışanlarının sorunları ele alındı.

Almanya’nın Münih kentinde geçen yıl 21 Kasım tarihinde düzenlenen çalıştaya katılamayan Yurtdışı Sözleşmeli Personel ile bir araya gelen Çalışkan, “yurtdışında dağ gibi birikmiş sorunlarımız var, bunların giderilmesi ve çalışanlarımızın özlük haklarını alabilmesi kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir. Münih’te düzenlediğimiz çalıştaya katılamadığınızdan dolayı sizlerle bir araya gelmek istedik“ dedi.

Çalışkan, konuşmasında; yurtdışındaki misyonlarda sorunların çok kabarık hale geldiğine değinerek, “Misyon şeflerinin Mobbig uygulaması çalışan birçok Yurtdışı Sözleşmeli Personeli’ni bezdirmiş adeta bir köle muamalesi diyebileceğimiz bir tutum ile karşı karşıya kalınmıştır. Çalışanlarımızın sorunları adeta görmezden gelinmektedir. Modern çalışma hayatında kabul edilemeyecek bu duruma göz yummak mümkün değildir. Çalıştığı birimde yıllarca özveri ile çalışan arkadaşlarımızın adeta yok sayılması, bir hiçmiş gibi, değersiz gibi muamele edilmesi ne devletimize bir şey kazandırır ne de misyonlarımızda iş veriminin artmasına fayda sağlar. Tam tersine çalışma şevkini olumsuz etkilediği gibi iş verimliliğinde de düşüşe neden olabilmektedir.” diye konuştu.

– ÇALIŞKAN: “ÇALIŞANLAR KÖLE GİBİ KULLANILMAKTA”

Bakanlık yönetiminin sendika yetkililerine soğuk baktığına değinerek; Biz yetkili Büro Memur-Sen olarak çalışanlarımızın hakkını aramak için bu yolda ilerlerken, zaman zaman zorluklarla karşılaşıyoruz. Bakanlığımız yönetimi ile istişarelerimizde sendikal eylemlerin demokratik bir hak olduğunu, sorunları mahkeme kanalı ile değil müzakere yolu ile çözüme kavuşturulmasından yana olduğumuzu bildirdik. Önceki Dışişleri Bakanımız şimdiki Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile 06 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ve Bakan Yardımcımız Sayın Ali Naci Koru’nun da hazır bulunduğu görüşmemiz bizim için bir milat olmuştur. Sayın Bakanımızla görüşme sonrasında birçok konuda mesafe katedilmiş, yıllarca bekleyen, ötelenen sorunlar raftan indirilerek müzakere edilmeye başlanmış ve birçok ilerleme sağlanmakla birlikte özellikle yurt dışında çalışan sözleşmeli arkadaşlarımızın günümüz çağdaş çalışma şartlarından oldukça uzağında kalmıştır.

0123

Misyon şeflerimiz çalışan arkadaşlarımıza hak etmedikleri muameleye tabi tutmakta sudan sebeplerle savunmaları istenerek haksız ceza verme yoluna başvurmaktadırlar. Sendikamız günümüzde artık çağ dışı kalmış bu yöntemlere şiddetle karşı gelmektedir. Bakanlığımız Disiplin Kurulu Komisyonu’nda mesnetsiz ve de haksız olarak verilen disiplin cezaların kaldırılması için yoğun çaba göstermiş ve bu konuda önemli bir başarı sağlamıştır. Hiçbir temsilciliğimizde rızası olmadan kimseyi işten çıkartamayacaklardır. TİP Hizmet Sözleşmesi’nde düzeltilmesi gereken maddeler için Bakanlığımız ve ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulmuş ayrıca başlatmış olduğumuz hukuki sürecimiz de devam etmektedir. Çalışanlarımızı köle gibi kullandırtmayacağız”

Ortada hoş olmayan bir tablonun bulunduğuna işaret eden Çalışkan sözlerine şöyle devam etti:

misyon şeflerinin sözleşmeli çalışanlarımızı rencide etmesine, yok saymasına, her an stres ve baskı altına alınmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Sorunlarımızı beraber aşacağız, birbirimize sıkı sıkı sarılarak kenetleneceğiz, inanacağız ve sendika çatısı altında mücadelemize devam edeceğiz .”

8123

YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLERİMİZDE ACI TABLO

Toplantıda söz alan, bir sözleşmeli personel, kendisini dört yıl boyunca işten çıkartılması için uğraşıldığını ifade ederek, “ Dört yıl toprak altında yaşadım. O kadar zorluklarla karşılaştım, bezdirilmek istendim. O kadar çok ezdiler ki yaşayan bir ölü gibiydim. Sendikaya hiç sıcak bakmazdım oysa yaşadıklarımdan sonra daima arkamızda olan sendika sayesinde insan yerine konulduğumu hissetmeye başladım. Misyon şefleri maalesef biz çalışanları eziyor ya da ezilmemize müsaade ediyor“ diye yakındı.

Aralarında, 770 saat fazla mesaisi bulunan bir memur, yaptıkları mesailerinin karşılığını alamayan, Misyon şeflerince haksızlığa uğramış sürgün edilmiş, Hakkında Dışişleri Bakanlığı’na gereksiz yazışmalar yapılmış, disiplin cezalarına çarptırılmış, maaşlarına yıllarca zam yapılmamış, farklı şekilde baskı altında bulunanların olması dikkat çekti.

Aralarından, çalışan bir sözleşmeli memurun en dikkat çekici şikayeti; misyon şefi eşi tarafından gece yarısı aranarak köpeğini iki saat gezdirmesini istemesi oldu. Bir limonu ortadan bölmek için çağrılıyoruz diyenlerin bulunması yurt dışı misyonlarımızda sıkıntıların hat safhaya ulaştığı, eski zamanlarda saraylarda hizmetçilere yapılan uşaklık dönemlerini hatırlatıyor.

Adını vermek istemeyen bir memur; “ Bizim sözleşmemizde “ Devletin itibarını yere düşürmeyecek sin“ diye bir ibare var. Biz devletimizi seviyoruz, bizi uşak gibi kullanan misyon şeflerimiz var. Bulunduğumuz ülkenin ekonomik şartları göz önünde bulundurduğumuzda aldığımız maaş bize yetmiyor, adaletsizlik diz boyu“ diye anlattı.

Çalışkan, toplantıya katılan personelin çeşitli konuları içeren sorunlarını dinleyerek notlar aldı. Sözleşmeli personelimizin Yurt dışı misyonlarımızda biriken sorunlarının çözümü için Büro Memur-Sen olarak mücadelemiz ve çalışmalarımız devam edecektir.“ dedi Çalışkan sorun yaşanan bazı Başkonsolosluklar ile görüşmeler yapmak için Hollanda ve Avrupa ülkelerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Cevdet ALBAY-Hollanda – Rotterdam 6 Mart 2016