CHP Yurt dışında yeniden yapılanmaya hazırlanıyor.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yurt dışı Örgütlenme’den sorumlu,Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün danışmanı Necdet Saraç, Almanya’nın Essen kentinde, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.

IMG_3952

Fotoğraf: Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün danışmanı Necdet Saraç

Yurt dışında istenildiği gibi örgütlenmeye gidilememesinden dolayı, yeniden yapılanma çalışmalarını realize etmek için, genel merkez talimatıyla başlatıldığını belirten Saraç;

“ Kuzey Ren Vesfalya eyaletinde bazı derneklere ziyaretlerimiz olacak. Genel başkanımız Kılıçdaroğlu’nun son Almanya ziyareti sonrası,Yurt dışı örgütlenme yeniden gündeme geldi. Realize etme çalışmalarımız var’ dedi.

“CHP’de nasıl bir örgütlenme modeli olamalı“ konulu Essen kentinde gerçekleşen ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşen Saraç, Yurt dışında özellikle de Almanya’da örgütlenmede birtakım sorunlar yaşandığına dikkati çekerek;

“ Örgütlenmenin hem yapısal hemde politik sorunları var. Bunların çözülmesi gerekir.Çözemediğimiz sürece, parti Avrupa’da üçünçü parti. 7 Haziran seçimlerinde 187 bin oyumuz vardı, Hollanda’da 50 bin iken bu sayısal artışta oransal düşüş başladı. Almanya’da bir kaç kentte birinci olarak görünse de gelelinde ikinci parti olarak görünüyor. Biz Türkiye açısından ikinci partiyiz. Bizim Avrupa’da üçüncü parti olmamız dramatik dir durum. Esas itibarıyla bakıldığında bizim daha iyi örgütlenmemiz lazım. CHP’de yapısal ve örgütsel sorunlarımız var. Bunların ikisini birbirinden ayırarak tartışmak gerekiyor. Bu durum CHP’de yaşanan düşüş aynı zamanda, Alman Sosyal Demokrat Parti de var. İsveç’te durum farklı değil. Fotoğrafı tüm olarak gördüğümüzde Sosyal Demokrat partilerin ciddi sorunları var. Klasik anlamda durumun değişmesi gerek. İyi örgütlenenler öne çıkıyor, model ona göre şekilleniyor. “ diye ifade etti.

IMG_3931.JPG

“TERÖRE AÇIK TAVIR ALMAK DEVRİMCİ BİR TAVIR”

Saraç, parti içinde Alevi söylemlerinin tartışmaya yol açtığına değinerek;

“ Parti içinde Alevi söylemleri çok dillendirildi. Hal böyle olunca da tartışmalara neden oldu. CHP’nin artık kendi kimliğini bulması gerek. Türkiye’de Suriye’den göç edenlerin yani Suriyeliler sorunu yaşanmakta. Bu durum Avrupa’da da böyle. Kimlik konusunu kaşımamak lazım. Almanya’dan bakıldığında Türkiye faklı görünüyor.
Türkiye başka bir noktaya evrildi. İnsanlar yan yana geldiğinde korkmaya başladılar. Toplu görünmemeye çalıyorlar. Türkiye tam bir Orta doğu ülkesine dönmüş durumda. Bu kadar bomba patlarsa insanlar da haliyle korkar. Teröre açık tavır almak devrimci bir tavır. Ölümleri durduracağım demek devrimci bir tavır.“ diye kaydetti.

Örgütlenmede farklı görüşleri dinlemenin, kimseyi kırmadan ve kişiselleştirmeden
yola çıkmakta fayda sağlayacağını belirten Saraç, ‘yaptım oldu’ mantığının yanlış olduğunu belirtti. Kuzey Ren Vestfalya Birliği (NRW) ile bir araya gelerek değerlendirmeler yapmak istediklerini kaydeden Saraç, Çalıştay çalışmalarımızda NRW Birliği’nde yapılanmanın şart olduğunu belirterek,“ Durum kangrene dönüşmüş durumda , gereksiz biçimde yıpratılmalar ve tartışmalar var, Bunları ortadan kaldırmak istiyoruz, böyle bir niyet belirtiyoruz“ dedi.

Toplantıya katılan Sivil Toplum Örgüt temsilcileri de görüşlerini aktardı. Örgütlenmenin bölgedeki sivil toplum kuruluşları derneklerden başlaması gerektiğine dikkat çekildi. Örgütlenmede bir araya gelememenin bazı zorlukları da dile getirildi. Yeni yapılanmada menfaate dayalı düşüncelerin olmaması vurgulandı. Yurtdışındaki örgütlenmenin genel merkezden birinin, o kişinin de yurt dışı sorunlarını iyi bilen birisi olması gerektiği ifade edildi.Konuşmacılardan bazıları da Parti içinde Alevilik konusunda söylemlere tepki gösterenler oldu.

IMG_3930.JPG

Toplantıya, Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu’na (HDF) bağlı Mülheim Türk Sosyal Demokratlar Derneği, Hagen Türk Sosyal Demokratlar Derneği, Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği davetli olarak katıldılar.

Toplantıda söz alan Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Mehmet Karakulak da şöyle dedi;

“ Bizim her türlü siyasi parti temsilcilerine kapımız açıktır. Siyasi bir dernek değiliz. Diğer parti organlarından aldığımız davetlere de gidiyoruz, Alman siyasi partiler tarafından da davet ediliyoruz. Siyasi parti örgütlerimiz birbirine düşmeden ülke sorunlarına daha iyi eğilmeli. Almanya’daki STK’lar ile iletişim kurulmalı, bunun yanı sıra bilgilendirme toplantılarının yapılmasında fayda var“

Cevdet Albay ( Essen -Almanya)22.02.2016