Almanya rehberi


Batı Avrupa’nın kalbindeki Almanya, kıtanın en endüstriyel ve yüksek nüfuslu ülkelerinden biri. Teknolojik gelişmelerle tanınan ülke, aynı zamanda Avrupa’nın en ünlü besteci, filozof ve şairlerinden bazılarının da doğum yeri.

Diğer Avrupa ülkelerinden daha geç bir araya gelen Almanya’nın ekonomik ve askeri olarak bu ülkelere yetişmesi ise kısa sürdü. Ancak Birinci ve İkinci Dünya Savaşları ülkeyi perişan halde, Nazi döneminin zor mirasıyla karşı karşıya ve Soğuk Savaş bölünmesinin iki tarafında bıraktı.

Almanya kendini toparladığında kıtanın ekonomik devi ve Avrupa’da işbirliğinin öncüsü haline geldi. Soğuk Savaş’ın bitimiyle ülke tekrar birleşti, ancak birleşmenin getirdiği ekonomik yük hala hissediliyor.

GENEL BİLGİLER

Birinci Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle çıkan Almanya, 1933’te Adolf Hitler’in başbakanlığa seçilmesi ardından, saldırgan bir politika izlemeye başladı ve hızla silahlandı.

Avusturya, Çekoslavakya ve Polonya’nın işgal ve ilhakı ile başlayan İkinci Dünya Savaşı, milyonlarca kişinin ölümüne yol açarken, 6 milyon Yahudi’nin soykırıma uğradığı dönem olarak tarihe geçti.

Savaş sonunda batı ve doğu olarak ikiye bölünen Almanya, ancak Berlin Duvarı’nın 1989’da yıkılması ardından, 1990’da birleşti.

Başkenti Berlin olarak belirlenen Birleşik Almanya’nın başbakanlığını Batı Almanya’nın başbakanı Helmut Kohl üstlendi.

Daha zengin olan eski Batı Almanya’nın sakinleri, birleşme sonrasında tahmin edilenden daha büyük bir bedel ödediler. Sovyet yönetiminden çıkan Doğu Almanya’da ise işsizlik ve hayat pahalılığı arttı.

Gençlerin iş olanaklarını başka yerlerde aramaları sonucu, doğuda nüfus da azaldı.

Almanya aynı zamanda Avrupa’da en fazla Türk nüfusun yaşadığı ülke.

1950’lerde yaşanan hızlı ekonomik büyüme, yoğun bir iş gücü talebi yarattı.

Bu ihtiyacı karşılamak için 1961’de başlayan ‘Gastarbeiter’ – ‘konuk işçi’ uygulamaları İtalya, Yugoslavya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye’den yoğun göç dalgaları yaşanmasına neden oldu.

Ülkede halen 2 milyonun üzerinde Türk yaşıyor. İkinci, üçüncü nesil göçmenlerin yaşadığı ülkede, halen izin verilmeyen çifte vatandaşlık sık sık gündeme gelen bir tartışma konusu.

Almanya’nın Nazi geçmişi ise ülkenin toplumsal bilincinde hassas bir yere sahip.

İkinci Dünya Savaşı’nın yıkımından ise benzer bir felaketin tekrar yaşanmamasına dair Avrupa’da bir farkındalık doğdu.

Almanya’nın uluslararası alandaki önemi de büyüyor.

Ülke, Balkanlara barış gücü gönderdi ve Afganistan’daki askeri operasyonlara katıldı. Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, Irak’ta yapılacak ABD operasyonlarını yoğun bir şekilde eleştirmişti.

Almanya, 1950’li yıllarda sonradan Avrupa Birliği haline gelen Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun altı kurucu üyesinden biriydi.

Fransa ve Almanya arasındaki işbirliği 1980 ve 90’lı yıllarda Avrupa entegrasyonun öncü güçlerinden oldu.

Günümüz Avrupasının çekirdeği olarak nitelenen Fransa ile Almanya arasındaki ilişkiler, iki binli yıllara girilirken, Avrupa’nın siyasi geleceği ve Almanya’nın çiftçilerine sağladığı tarım teşvikleri üzerindeki bir tartışma nedeniyle bir süre gerildi.

Ancak iki ülke kısa süre sonra, İkinci Dünya Savaşı sonrası imzalanan dostluk anlaşmasının kırkıncı yıldönümünde (1963-2003), ilişkilerinin samimiyetini yeniden dünyaya ilan ettiler.

Alman kültürü

Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven ve Johannes Brahms’ın doğum yeri olan Almanya’nın klasik müziğe katkısı büyük.

Goethe, Nietzsche, Kant ve Brecht de edebiyat ve felsefe dünyasına damga vurmuş Almanlar.

Almanya ayrıca, 16. yüzyılda Martin Luther öncülüğünde başlayan reform hareketi sonucunda Protestanlık mezhebinin doğduğu yer.

Ülkede toplumsal yaşamın en önemli unsurlarından biri de geleneksel yöntemlerle yapılan biracılık. 1516’da çıkarılan yasalarla, bira mayalamada kullanılan malzemelerin miktarı ve oranı sıkı kurallara bağlanmıştı.

LİDERLER

Devlet Başkanı: Christian Wulff

Christian Wulff, Temmuz 2010’da Horst Köhler’in selefi olarak Devlet Başkanı seçildi.

Seçildiğinde 51 yaşında olan Wulff’a geleceğin Başbakan’ı gözüyle bakılıyordu.

Almanya’da cumhurbaşkanının yetkileri icraya dönük olmaktan ziyade, büyük oranda sembolik.

Başbakan: Angela Merkel

2005’te Almanya’nın ilk kadın başbakanı olarak göreve başlayan Angela Merkel, Eylül 2009’da yapılan genel seçimlerden de zaferle çıkarak Almanya’nın başbakanı olarak tekrar seçildi.

Muhafazakar Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) lideri Angela Merkel, Eylül 2005’te başabaş sonuçlanan genel seçim ile görev başına gelmişti.

1998’den bu yana başbakanlığı yürüten Gerhard Schröder’in Sosyal Demokrat Partisi yüzde 34 oy alarak, Merkel’in Hıristiyan Demokratları’nın yüzde bir kadar gerisinde kalmıştı.

Uzun müzakereler ardından Sosyal Demokratlar (SPD), Hıristiyan Demokratlar (CDU) ve Bavyera merkezli geleneksel müttefikleri Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi’ni (CSU) kapsayacak bir Büyük Koalisyon kurulması kararlaştırılmıştı.

2009 seçimlerinde ise, Merkel’in partisi Büyük Koalisyonu gerektirmeyecek oranda oy aldı ve daha küçük, özel sektörü destekleyen Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyon kurdu.

Koalisyonu bekleyen büyük zorluklar vardı. Almanya’nın ithalat odaklı ekonomisi, 2008-9 küresel ekonomik krizinden oldukça kötü etkilendi ve 1949 yılından beri yaşanan en büyük resesyona girdi.

Başbakan Merkel’in krize müdahalesi beğeni topladı ve 2009 yılında Forbes dergisi arka arkaya dördüncü kez Merkel’i dünyanın en güçlü 100 kadını arasına koydu.

Ancak 2010’un başı yeni sorunların habercisi oldu. Yunanistan’ın yüksek borç yükünün Avro’nun istikrarına gölge düşüreceği endişeleri doğdu. Merkel, Almanya Parlamentosu’nu Yunanistan’a yapılacak AB yardımına 22.4 milyar Euro vermeye ikna etti, ancak uluslararası gözlemciler Merkel’i fazla yavaş hareket etmekle suçladı.

Alman seçmenlerin çoğu ise başka bir ülkenin borcunu ödeme gereği duyulmasına kızgındı. Nitekim, paketin onaylanmasından kısa bir süre sonra Merkel’in koalisyonu kilit önemde bir bölgesel oyu kaybetti ve bunun sonucunda Parlamento’nun üst kanadındaki çoğunluğunu yitirdi.

Bu gelişme dolayısıyla, Merkel yeni birtakım uygulamaların onaylanması için bölgesel muhalefet liderleriyle işbirliği yapmak zorunda.

Merkel’in inandırıcılığını sarsan bir diğer olay ise, cumhurbaşkanlığı için favori adayı olan Christian Wulff’un ilk iki oylamada mutlak çoğunluğa ulaşamaması ve ancak üçüncü turda seçilmesi oldu.

Merkel, ilk Başbakanlık döneminde merkezci bir çizgi izledi ve uluslararası alanda yetenekli bir arabulucu olarak ün kazandı. Merkel, 2000 yılında eski başbakan Helmut Kohl’un parti finansmanında yolsuzluk yaptığının ortaya çıkmasının ardından CDU’nun başına geçmişti.

MEDYA

Almanya, televizyonun girdiği 34 milyon mesken ile Avrupa’nın en büyük ve rekabetçi televizyon pazarı.

Federal siyasi yapı doğrultusunda düzenlenen bölgesel ve ulusal kamu kurumları, izleyici çekmek için güçlü ticari kanallarla kıyasıya rekabet içinde.

Ülkedeki 16 eyaletten her biri kendi özel ve kamu yayın kuruluşlarını düzenleyen yasalara sahip.

Almanya’da evlerin yüzde 90’ında kablolu yayınlar ya da uydu yayınları izleniyor.

Normal antenlerle izlenebilen özel ve kamu kanalları sayısı da otuz kadar. Bu durum da para karşılığı abonelik gerektiren televizyon kuruluşlarını frenleyen bir unsur.

Almanya, dünyanın en büyük basın ve yayın holdinglerine de ev sahipliği ediyor. Bunlara bir örnek, Bertelsmann grubu.

5 kanaldan yayın yapan Kirch grubu ise 2003’te bir Amerikan şirketi tarafından satın alındı.

Almanya, dijital radyo ve televizyonların gelişimini teşvik ediyor ve halen kullanılan analog sistemlerin 2010’da kaldırılmasını hedefliyor.

ZDF ve ARD gibi kamu yayın kurumları, bünyelerinde geniş bir dijital yayın yapan kanal yelpazesini de bulunduruyor.

Basın ve yayın kurumları özgür ve bağımsız. Ancak Nazi simgelerinin ya Nazizmi onaylayan açıklamaların yayınlanması yasadışı.

Ülkede çok sayıda büyük ulusal gazete olmasına rağmen basın, 300 kadar gazete ile asıl bölgesel ölçekte güçlü.

 • Nüfus: 82,2 milyon (BM, 2009)
 • Başkent: Berlin
 • Yüzölçümü: 357.027 km2
 • En yaygın dil: Almanca
 • En yaygın din: Hıristiyanlık
 • Ortalama ömür: Erkeklerde 77, kadınlarda 82 yıl (BM)
 • Para birimi: 1 Euro = 100 sent
 • Başlıca ihraç ürünleri: Motorlu araçlar, elektrikli cihazlar, metaller
 • Ortalama yıllık gelir: 42.440 $ (Dünya Bankası, 2008)
 • İnternet uzantısı: .de
 • Uluslararası telefon kodu: +49

KUZEY REN VESTFALYA EYALETİ

Eyalet başkenti: Düsseldorf
Nüfus: 18,052 milyon
Yüzölçümü: 34.082 km²
km² başına nüfus: 528

Almanya’nın bu en kalabalık nüfuslu eyaleti, bir zamanlar fabrika bacaları, vinç kuleleri ve yüksek fırınları ile dikkati çekerken, son yıllarda köklü bir değişim geçirmiş, eski kömür ve çelikle birlikte geleceği parlak sanayi dallarının ülkesi haline gelmiştir.

Atmışlı yılların Ruhr üzerinde mavi gökyüzü istemi, artık çoktan beri bir gerçek olmuştur. Kuzey Ren-Vestfalya topraklarının hemen hemen %25’i ormanlarla kaplıdır. Bununla birlikte Ruhr bölgesi, yaklaşık 4,8 milyon nüfusu ile hâlâ Almanya’nın en büyük sanayi bölgesidir. Ancak Kuzey Ren-Vestfalya’da çalışanların neredeyse üçte ikisi bugün artık hizmet sektöründe görev yapmaktadır.

Bu yapısal değişim, daima ekolojik yenilenmeye de bağlıydı. Nitekim eyalet, çevre koruma alanındaki yenileyici işletmeler sayesinde Avrupa’da çevre teknolojisinin ileri gelen bir merkezi olmuştur. Kuzey Ren-Vestfalya aynı zamanda 600’den fazla işletmesi ve 1.300 software firması ile önemli bir sigorta, maliye ve fuar alanı haline gelmiştir.

Son otuz yıldan bu yana eyalette çeşitli yüksekokullar kurulmuştur: Eyaletin 70’ten fazla bölgesinde 52’den fazla yüksekokul ile meslek yüksekokulu vardır.Teknoloji merkezleri ve transfer yerleri şebekesi, yüksekokul “know-how”unun orta ve küçük işletmelere de yararlı olması için çaba harcamaktadır.

Kuzey Ren-Vestfalya’nın görülmeye değer kentleri Düsseldorf (569.364) ile eski Federal başkent Bonn’dur (302.247). Köln (962.247 nüfuslu), zengin tarihi geleneği olan topraklar üzerine Romalılar tarafından kurulmuştur. Köln Katedrali’nin gölgesinde son 2000 yılın pek çok kültür anıtı ile önemli müzeler bulunur. Almanya’nın en batısında bulunan Aachen kenti, Avrupa tarihinde, orta çağda kralların taç giydikleri yer olarak tanınır. Piskopos ve üniversite kenti Münster (265.609 nüfuslu), tarihi merkezi ve büyük sayıda kiliseleri ile kentin çevresini kuşatan Münster bölgesinin merkezidir. Eski Vestfalya imparator, piskopos ve Hansa kenti Paderborn (139.084 nüfuslu), geç orta çağda inşaa edilmiş olan üç sahınlı muazzam katedralin damgasını taşır. 2000 yıllık tarihi ile 150.013 nüfuslu Neuss Almanya’nın en eski kentlerinden biridir. Ruhr bölgesindeki birçok kent de Kuzey Ren-Vestfalya’nın çeşitliliğine katkıda bulunur. Bunların arasında 588.994 nüfuslu Dortmund, 595.243 nüfuslu Essen ve ünlü Pina Bausch Dans Tiyatrosu ile 366,994 nüfuslu Wuppertal vardır.

DİĞER  EYALETLER

Baden-Württemberg Eyaleti, Bağımsız Devlet Bavyera, Berlin Eyaleti, Brandenburg Eyaleti, Bağımsız Hansa Kenti Bremen, Bağımsız ve Hansa Kenti Hamburg, Hessen Eyaleti, Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti, Aşağı Saksonya Eyaleti, Rheinland-Pfalz Eyaleti, Saarland Eyaleti, Bağımsız Devlet Saksonya, Saksonya-Anhalt, Schleswig-Holstein, Bağımsız Devlet Thüringen

http://www.tatsachen-ueber-deutschland.de/tr/home1.html

ALINTI

Reklamlar